EntlebŪhas ganu suns


RAKSTUROJUMS

 

Entlebūhas ganu suns – pats mazākais suns no visām četrām Šveices kalnu ganu suņu šķirnēm.

Vēsturiski entlebūheri, galvenokārt, izmantoti kā ganu suņi. Entlebūhas ganu suņi pēc rakstura ir ļoti enerģiski, pašpārliecināti, drosmīgi, vitāli un saskarsmē ar cilvēkiem ļoti jautri suņi. Uzticīgi saimniekam un savai ģimenei. Šie suņi ir neuzpērkami un uzticami sargi, draudzīgi un gudri, bet saskarsmē ar svešiniekiem būs vērīgi un uzmanīgi.

Entlebūheri mācās ar prieku, apgūst visu jauno ar lielu aizrautību, azartu un interesi, viņiem patīk izdabāt saimniekam un saņemt uzslavas. Viņiem ir universālas darba spējas – nelielā izmēra kombinācija ar kustīgumu un veiklību. Apmācībai jābūt konsekventai, jau no kucēna vecuma, kad suns nokļūst jaunajās mājās, vienmēr slavējot par katru izpildīto komandu. Šie suņi var dzīvot gan dzīvoklī, gan mājā ar plašu teritoriju. Tomēr, jāņem vērā, ka viņiem nepieciešams nodrošināt adekvātu slodzi. Ja suns nebūs pietiekami nodarbināts,  būs garlaicīgi, tad uz palaidnībām un nedarbiem saimniekiem nebūs ilgi jāgaida. Entlebūhers ir ļoti aktīvs suns!

Entlebūhas ganu sunim ir elegants trīskrāsu kažoks un bieza pavilna. Kažoks ir viegli kopjams. Divreiz gadā sezonālās kažoka maiņas laikā ieteicams ķemmēt katru dienu. Spalva nesaveļas un gruži viegli izkrīt no kažoka.

 

Mūsdienās šis oriģinālais trīskrāsu suns kinoloģiskajā pasaulē iegūst aizvien jaunus un jaunus pielūdzējus.


VĒSTURE

Cēlies no Entlebūhas – ielejas Lucernas un Bernes kantonu rajonā. Pirmais šķirnes apraksts ar nosaukumu „Entlibucherhund” tika veikts 1889. gadā, tomēr vēl ilgu laiku apencellers un entlebūhers pastāvēja kā viena šķirne. 

1913.gadā četri šīs mazās kalnu ganu suņu šķirnes pārstāvji ar no dzimšanas īso asti tika parādīti suņu izstādē Langentālē profesoram Albertam Haimam, kura paspārnē norisinājās Šveices kalnu ganu suņu selekcija. Pēc tiesnešu lēmuma tie tika ierakstīti Šveices Ciltsgrāmatā (SHSB) kā ceturtā šķirne. Pirmais standarts tika izstrādāts 1927.gadā.

 

1926.gada 28.augustā tika dibināts Šveices Entlebūhas ganu suņu klubs. Var uzskatīt, ka no šī brīža doktors B.Koblers, liels šķirnes cienītājs, lika pamatakmeni entlebūhera tīršķirnes selekcijai un popularizēšanai. Kā rāda Šveices Ciltsgrāmata, ilgu laiku oficiāli piereģistrēto suņu skaits bija ļoti mazs, kas liecina par to, ka šķirne attīstījās lēni. Kā stimuls šķirnes attīstībai kalpoja iespēja izmantot entlebūheru kā suni kompanjonu un šo suņu universālās darba spējas - nelielā izmēra kombinācija ar kustīgumu un tām lieliskajām īpašībām, kuras  piemīt visiem Šveices kalnu ganu suņiem.