Entlebuhas ganu suns

 

Entlebuhas ganu suns – pats mazākais suns no visām četrām Šveices kalnu ganu suņu šķirnēm. Cēlies no Entlebuhas – ielejas Lucernas un Bernes kantonu rajonā. Pirmais apraksts ar nosaukumu „Entlibucherhund” tika veikts 1889. gadā, tomēr vēl ilgu laiku apencellers un entlebuhers pastāvēja kā viena šķirne. 

1913.gadā četri šīs mazās kalnu ganu suņu šķirnes pārstāvji ar no dzimšanas īso asti tika parādīti suņu izstādē Langentālē profesoram Albertam Haimam, kura paspārnē norisinājās Šveices kalnu ganu suņu selekcija. Pēc tiesnešu lēmuma tie tika ierakstīti Šveices Ciltsgrāmatā (SHSB) kā ceturtā šķirne. Pirmais standarts tika izstrādāts 1927.gadā.

1926.gada 28.augustā tika dibināts Šveices Entlebuhas ganu suņu klubs. No šī brīža doktors B.Koblers, liels šķirnes cienītājs, lika pamatakmeni entlebuhera tīršķirnes selekcijai un popularizēšanai. Kā rāda Šveices Ciltsgrāmata, ilgu laiku ofociāli pieregistrēto suņu skaits bija ļoti mazs, kas liecina par to, ka šķirne attīstījās lēni. Kā stimuls šķirnes attīstībai kalpoja iespēja izmantot entlebuheru kā suņi kompanjonu un tā universālās darba spējas - nelielā izmēra kombinācija ar kustīgumu un tām lieliskajām īpašībām, kuras jau no laika gala piemīt visiems Šveices kalnu ganu suņiem. 

Mūsdienās šis oriģinālais trīskrāsu suns kinologu pasaulē iegūst aizvien jaunus un jaunus pielūdzējus.